WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPołonicznik
GATUNEKnagi
RODZINAGożdzikowate (Caryophyllaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAHerniaria glabra
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. W Polsce rośnie na obszarze całego kraju, najobficiej jednak w północno-wschodniej części kraju. Jest dość pospolity.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJWytwarza palowy korzeń, od którego rozchodzą się wkoło rozesłane po ziemi łodygi długości do 30 cm i grubości do 2 mm, rozgałęziające się widlasto, u nasady zdrewniałe. Cała roślina jest naga lub tylko nieznacznie owłosiona. Ma żółtozielony kolor.
ŁODYGARozesłana, rozgałęziona.
LIŚCIEEliptyczne lub odwrotnie lancetowate, całobrzegie, naprzeciwległe, z dwoma drobnymi, błoniastymi przylistkami, które szybko odpadają.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty drobne, niepozorne, o wąskich płatkach korony długości ok. 1 mm, podobnych do nitek pręcików. Mają żółtawozielonawą barwę i zebrane są w zbite 5-12 kwiatowe kłębiki w pachwinach liści. Kielich nagi o tępych działkach kielicha.
SIEDLISKORoślina jednoroczna lub dwuletnia. Pola, pastwiska, przydroża, siedliska ruderalne. Rośnie na słonecznych, słabo wapiennych i piaszczystych glebach.
WYSOKOŚĆ20 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - październik.
WŁASNOŚCI LECZNICZENieznaczne działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, zwłaszcza dróg moczowych. Dość słabe działanie moczopędne. Przetwory z połonicznika wywierają działanie przeciwbakteryjne na drobnoustroje znajdujące się w drogach moczowych, w tym również na szczepy oporne na antybiotyki i chemioterapeutyki.
UWAGIInne nazwy: połonicznik gładki.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony