WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRudbekia
GATUNEKnaga
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKARudbeckia laciniata
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy sprowadzona została przez ogrodników jako roślina ozdobna. Rozprzestrzeniła się w środowisku naturalnym jako uciekinier z ogrodów. W Polsce jest obecnie gatunkiem dość pospolitym i zwiększa swoją liczebność. Uznawana jest za gatunek inwazyjny.
STATUSAntropofit zadomowiony
ŁODYGAWzniesiona, naga, dorastająca do 60-200 cm wysokości, rozgałęziona.
LIŚCIECałobrzegie, nagie, szorstkie. Dolne liście są pierzastodzielne i składają się z 5-7 jajowatego kształtu i wcinanych listków. Liście środkowe są 3-5 sieczne, a najwyższe są niepodzielone.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCECzterokanciasty, nagi.
OPISKoszyczki kwiatowe z mocno wypukłym dnem, na którym znajdują się brunatne kwiaty rurkowate. Kwitnący koszyczek ma średnicę ok. 7-12 cm. Kwiaty brzeżne są języczkowate, żółte, dwukrotnie większe od okrywy koszyczka. Plewinki mają ucięte lub zaokrąglone szczyty, kielich przekształcony w puch kielichowy.
SIEDLISKOBylina, hemikryptofit. Najczęściej występuje nad rzekami, gdzie nieraz tworzy jednogatunkowe łany, czasami także na przydrożach. Roślina ruderalna.
WYSOKOŚĆ60 - 200 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
UWAGIInne nazwy: rudbekia sieczna.
Często uprawiana jako roślina ozdobna, głównie ze względu na piękne kwiaty. Istnieje bardzo wiele odmian w licznych odcieniach kolorystycznych.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony