WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRukwiel
GATUNEKnadmorska
RODZINAKapustowate (Brassicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACakile maritima
WYSTĘPOWANIEGatunek występuje wzdłuż wybrzeży europejskich od dalekiej północy (równoleżnik 69 szerokości północnej na wybrzeżu Norwegii) po wybrzeża śródziemnomorskie i Morza Czarnego. Rośnie także wzdłuż wschodnich (azjatyckich) i południowych (afrykańskich) brzegów Morza Śródziemnego. W Polsce rośnie wzdłuż całego wybrzeża.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJNaga, silnie rozgałęziona roślina o wyglądzie gruboszowatym osiągająca od 15 do 45 cm wysokości). Starsze rośliny mają krzaczasty wygląd i osiągają do 1 m średnicy.
ŁODYGAWzniesiona lub pokładająca się, początkowo zielona, z czasem nieco korkowaciejąca u nasady.
LIŚCIESkrętoległe i mięsiste, o długości od 3 do 6 cm. Blaszka liściowa jest podłużnie jajowata lub lancetowata, w zależności do podgatunku mniej lub bardziej pierzasto podzielona. Blaszka może być całobrzega lub odlegle ząbkowana. Górne liście są mniej podzielone i mają krótsze odcinki od dolnych. Wszystkie u nasady są zwężone i siedzą na łodydze. U podgatunków występujących w Europie wschodniej i południowej blaszka liściowa jest silnie podzielona.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCE Mięsista, groniasta i dwuczęściowa łuszczyna o długości od 10 do 20-25 mm i szerokości do 6 mm. Początkowo zielona, z czasem brązowa i skorkowaciała.
OPISKwiaty zebrane są w gęste grona na końcach rozgałęzień pędu. Kwiaty osiągają do 25 mm średnicy i wyrastają na grubych szypułkach o długości 1-4 mm. Cztery działki kielicha osiągają do 3-7 mm, płatki korony mają 6-10 mm długości. Płatki są białe, liliowe lub fioletowe. Są odwrotnie jajowato klinowate, u dołu wyciągnięte w długi paznokieć, u góry czasem płytko wycięte. Listki okwiatu odpadają po zapyleniu.
SIEDLISKOGatunek rośnie w wąskim pasie nadmorskim w zróżnicowanych strefach klimatycznych - od warunków arktycznych po obszar śródziemnomorski.
WYSOKOŚĆ15 - 45 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
UWAGIW obrębie gatunku wyodrębnia się 4-5 podgatunków różniących się budową owoców i liści: - ssp. integrifolia - podgatunek nominatywny, występuje na wybrzeżu atlantyckim od północnej Norwegii po Portugalię, w tym także wzdłuż wybrzeży Morza Północnego, oraz na Wyspach Kanaryjskich. Blaszka liściowa jest podłużnie jajowata lub lancetowata, może być całobrzega lub odlegle ząbkowana. Górne liście są mniej podzielone, dolne bywają podzielone głębiej, ale łatki liścia nie są równowąskie. - ssp. baltical - występuje wyłącznie na wybrzeżach Morza Bałtyckiego sięgając do Cieśnin Duńskich na zachodzie. Jest to jedyny podgatunek stwierdzony dotychczas w Polsce. Wyróżnia się krótkimi (osiągającymi do 1 mm długości), tępymi i odstającymi rożkami owocu. Liście podzielone są do żyłki głównej na równowąskie łatki. - ssp. aegyptiaca - takson o bardzo dużej zmienności i wątpliwej odrębności od ssp. integrifolia. Występuje na wybrzeżach Morza Śródziemnego (bez Morza Czarnego), poza cieśniną Gibraltarską podawany był z pojedynczych stanowisk na wybrzeżu marokańskim oraz w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Liście podzielone są równowąskie łatki, jest ich zwykle więcej niż u podgatunku bałtyckiego (4-5 z każdej strony liścia). - ssp. euxina - zasięg obejmuje wybrzeża Morza Czarnego. Liście podzielone są na równowąskie, lancetowate lub jajowate łatki, w odróżnieniu od innych podgatunków często podwójnie pierzaste.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony