WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJDaglezja
GATUNEKzielona
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPseudotsuga menziesii
WYSTĘPOWANIEWystępuje w zachodniej części Ameryki Północnej. Winnych rejonach świata zadomowiony.
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJDrzewo bardzo szybko rosnące. Korona młodych drzew szerokostożkowata. Pień osiąga 80-110 m wysokości, w Polsce do 45 m, pojedynczy, prosty i regularny, widoczny do samego wierzchołka, może osiągać bardzo dużą grubość. Korona regularnie stożkowata.
KORA, PĘDYKora początkowo jasnoszara i gładka, u starych jest gruba, czerwonobrązowa. Młode pędy jasnozielone, owłosione.
LIŚCIEIgły długości od 2 do 3,5 cm. Z wierzchu jasnozielone i połyskujące, od spodu z wyraźnymi, jaśniejszymi paskami woskowego nalotu. Grzebieniasto umiejscowione. Po roztarciu pachną cytrusami.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki długości 5-10 cm, jasno brązowe, na krótkich trzoneczkach. Opadają w całości. Łuski wspierające (okrywające) bardzo charakterystyczne: długie, trójzębne, wystające daleko poza łuski nasienne, odstające lub nawet mocno odwinięte na zewnątrz.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w szyszeczki. Męskie szyszeczki wyrastające licznie na końcach gałązek, małe, jajowate, żółtoczerwone, nietrwałe. Żeńskie szyszeczki większe, pędzelkowate, początkowo stojące, różowe, w trakcie przekształcania się w szyszki zwisające na końcach gałązek, ciemnobordowe z wystającymi na zewnątrz jasnozielonymi łuskami wspierającym.
SIEDLISKOW Polsce jest gatunkiem introdukowanym, głównie podgatunek glauca daglezja sina.
WYSOKOŚĆdo 110 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGIDaglezja zielona (wraz z eukaliptusem królewskim) jest uważana za drugie po sekwoi wieczniezielonej najwyższe drzewo świata. Najwyższa w Polsce daglezja zielona rośnie w mało znanym arboretum w Karnieszewicach (gm. Sianów, woj. zachodniopomorskie) i mierzy 46m. Najdłuższa deska na świecie (czerwiec 2012) o długości 46,53 m została wycięta z 120-letniej jedlicy i znajduje się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony