WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJGłodek
GATUNEKkaukaski
RODZINAKapustowate (Brassicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKADraba bruniifolia
WYSTĘPOWANIEWystępuje w naturze na niektórych Wyspach Egejskich, w Turcji, w rejonie Kaukazu (w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji i Dagestanie) oraz w północnym Iraku i Iranie. Gatunek jest poza tym rozpowszechniony w uprawie, sadzony w ogrodach skalnych.
STATUSGatunek obcy
POKRÓJRoślina darniowa tworząca kępy i rozległe kobierce.
ŁODYGAObła, żółtawa.
LIŚCIESkupione w przyziemnej różyczce liściowej. Mają kształt igiełkowaty - są równowąskie i sztywne, osiągają do 1 cm długości i 0,2 cm szerokości.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEJajowata, owłosiona łuszczynka o długości 4-6 mm i szerokości ok. 3 mm, na końcu z dzióbkiem o długości ok. 0,5 mm.
OPISKwiaty zebrane po 8-16 w luźny, baldachogroniasty kwiatostan rozwijający się na szczycie głąbika osiągającego do 8, rzadziej 10 cm wysokości. Głąbik bywa nagi lub okryty długimi włoskami. Kielich złożony z 4 jajowatych działek o długości 3 mm, na brzegach przejrzystych. Cztery płatki korony są jasnożółte, jajowate i osiągają do 6 mm długości. Pręciki osiągają do 3 mm długości, słupek do 0,7 mm długości.
SIEDLISKORośnie w obszarach górskich na wysokościach od 1300 do 2700 m n.p.m., na zboczach i piargach. Gatunek uprawiany powinien być na glebie piaszczystej, ale lekko wilgotnej, w miejscach słonecznych. Rośliny zaleca się sadzić pojedynczo lub po kilka obok siebie.
WYSOKOŚĆ5 - 10 cm.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.
UWAGIGatunek bardzo zmienny. Wyróżnia się w jego obrębie 3-6 podgatunków.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony