WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCzyściec
GATUNEKprosty
RODZINAJasnotowate (Lamiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAStachys recta
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie i na obszarach Azji zachodniej. W Polsce stanowiska koncentrują się w pasie wyżyn, poza tym na Dolnym Śląsku, Pomorzu Zachodnim, Kujawach i w dolinie dolnej Wisły.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPojedyncza lub rozgałęziona. Część nadziemna jest miękko owłosiona
LIŚCIEGórne siedzące, dolne krótkoogonkowe, przy czym długość ogonka osiąga najwyżej pół długości blaszki liściowej. Liście dolne osiągają do 6 cm długości i 1 cm szerokości. Brzeg miękko owłosionej blaszki liściowej jest karbowany lub ząbkowany.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty zebrane w grona na szczytach łodyg, złożone z 4-10 nibyokółków, osadzonych w kątach zielonych, równowąskich podsadek. Podsadki maleją ku górze, a najwyższe są krótsze od kwiatów. Okółki w dole są luźne, w górnej części kwiatostanu - zbite. Kwiaty skupione są po 6-10 w każdym nibyokółku. U nasady każdego kwiatu wyrasta nitkowata przysadka. Kielich o długości ok. 5 mm jest dzwonkowaty i owłosiony. Składa się z rurki i krótszych, trójkątnych ząbków zakończonych szydlasto. Dwuwargowa korona jest biała lub żółtobiała z delikatnym czerwonym nakrapianiem, wewnątrz gardzieli pomarańczowa.
SIEDLISKOBylina. Rośnie w murawach kserotermicznych na zboczach dobrze nasłonecznionych, na glebach zasobnych w węglan wapnia.
WYSOKOŚĆ30 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Korona żółtawa lub żółtawobiała z purpurowo nakrapianą wargą dolną. Niby-okółki 6-12-kwiatowe.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony