WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPlatan
GATUNEKwschodni
RODZINAPlatanowate (Platanaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPlatanus orientalis
WYSTĘPOWANIENaturalnie występuje w obszarze śródziemnomorskim, w takich krajach, jak: Albania, Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Włochy, Macedonia, Cypr, Liban, Syria, Turcja. Jest uprawiany w wielu krajach świata. Często stosowany jest w nasadzeniach przyulicznych w Australii, Afryce Południowej i Europie Południowej.
STATUSGatunek obcy
KORA, PĘDYPień szary, z łuszczącą się dużymi płatami korą, osiąga wysokość do 40 m, ma szeroką koronę. Zazwyczaj jest silnie żłobiony, dość często się pokłada i zakorzenia w węzłach.
LIŚCIEUlistnienie naprzemianległe, liście jasnozielone, głęboko wieloklapowe, klapy dłuższe od szerokości liści. Wydzielają słodki, balsamiczny zapach. Jesienią przebarwiają się na kolor jasnomiedziany.
KOLOR KWIATÓWczerwony
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEOrzeszki, skupione w owocostany o wyglądzie brązowych, mechowatych kulek, po 3-6 na jednej długiej szypule. Owoce te pozostają na gałęziach przez zimę.
OPISRoślina jednopienna, o kwiatach rozdzielnopłciowych, okwiat o czerwonej barwie.
SIEDLISKOJest sadzony jako drzewo ozdobne w parkach, alejach. Uprawiany jest również w Polsce. Jest szczególnie cenny w zadrzewieniach miejskich gdyż dobrze znosi trudne warunki siedliskowe miast.
WYSOKOŚĆdo 40 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony