WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTrzcinnik
GATUNEKpiaskowy
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACalamagrostis epigejos
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Eurazji i Afryce. Ponadto zawleczony do Ameryki i na Tasmanię. W Polsce wszędzie pospolity. Gatunek pionierski na ubogich nieużytkach, odłogach, zrębach.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJZe względu na szybkie rozprzestrzenianie się za pomocą rozłogów podziemnych i nadziemnych tworzy często rozległe łany.
ŁODYGAŹdźbła grube i sztywno wzniesione. Mają 2-3 międzywęźla, pod wiechą są szorstkie i zwykle nie rozgałęziają się.
LIŚCIESzarozielone, do 70 cm długości i 15 mm szerokości, sztywne, nagie, gęsto żeberkowane. Na brzegu ostre, ząbkowane (bardzo szorstkie), w miejscach suchych zwinięte. Od dołu błyszczące. Języczek liściowy tępo zakończony, czasem porozrywany, od 4 do 14 mm długi, żółtawy, często fioletowo zabarwiony. Pochwa liściowa otwarta i szorstka.
KWIATOSTANwiecha
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEOkryte plewkami ziarniaki, żółtawe.
OPISKwiaty zebrane w kwiatostan - prosto wzniesioną wiechę. Gałązki ku górze skierowane u dołu do 8 cm długości. Kwiaty skupione w kłoskach 5-7 mm długości, ostro zakończonych i szorstkich. Ich barwa i tym samym całego kwiatostanu może być jasnozielona do fioletowo nabiegłej.
SIEDLISKOBylina. Najsilniej rośnie na glebach luźnych i kwaśnych. Za sprawą silnie rosnących rozłogów zagłusza inne gatunki. W leśnictwie traktowany jako uporczywy chwast. Masowo porasta niezalewane odsypiska rzeczne w dolinach rzek.
WYSOKOŚĆdo 2 m.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
UWAGITworzy mieszańce z trzcinnikiem leśnym, lancetowatym, prostym, szuwarowym i pstrym. Tworzy też sterylne mieszańce międzyrodzajowe z piaskownicą zwyczajną.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony