WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJFigowiec
GATUNEKpospolity
RODZINAMorwowate (Moraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAFicus carica
WYSTĘPOWANIERodzimy obszar jego występowania obejmował tereny państw Morza Śródziemnego. Obecnie rozprzestrzenił się na tereny Makaronezji, Australii, USA, Ekwadoru i innych państw.
STATUSEfemerofit
POKRÓJDwupienne drzewa, osiągające do 10 m wysokości, o pokładających się gałęziach.
KORA, PĘDYKorowina jasnoszara, gładka. Pędy grube, zielone lub szare i pokryte gruzełkami. Wszystkie części rośliny zawierają sok mleczny, którego jednym z głównych składników jest kauczuk;
LIŚCIEOpadające, jednosezonowe. W zarysie okrągłe, dłoniasto-3-5-klapowe, o średnicy do 12 cm. Z wierzchu ciemnozielone, szorstkochropowate, od spodu gruczołkowato owłosione.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEGruszkowatego kształtu owocostany orzeszkowe zawierające liczne orzeszki i nazywane są figami. To, co w języku potocznym nazywamy owocem figi, w rzeczywistości jest owocostanem rzekomym.
OPISKwiaty osadzone są na wewnętrznej ściance dzbankowatej, jakby wydrążonej, mięsistej, zgrubiałej osi kwiatostanowej. Rośliny żeńskie wytwarzają jedynie żeńskie kwiaty długoszyjkowe o jednym słupku, które są zdolne do wytwarzania nasion po zapyleniu i dają figi jadalne. Rośliny męskie w górnej części "dzbana" zawiązują pięć (najczęściej) kwiatów męskich o 5 pręcikach i 5-działkowym okwiecie, a pod nimi płone, krótkoszyjkowe, kwiaty żeńskie, zwane wyroślami.
SIEDLISKORoślina uprawna, uprawiana już w epoce brązu. Roślina może tolerować sezonowe susze.
WYSOKOŚĆdo 10 m.
OKRES KWITNIENIACzerwiec
UWAGIInne nazwy: figowiec właściwy.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony