WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJLasecznica
GATUNEKtrzcinowata
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAArundo donax
WYSTĘPOWANIEGatunek pochodzi z części Azji o klimacie umiarkowanym i tropikalnym, ale rozprzestrzenił się szeroko i obecnie występuje także w Afryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii, Europie, Ameryce Północnej i Południowej, na Hawajach. W Europie występuje w południowej części kontynentu.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
ŁODYGAJest to puste w środku źdźbło osiągające zazwyczaj 4 m wysokości, czasem nawet do 6 m. U podstawy osiąga średnicę zwykle 2 cm, czasem do 7,5 cm.
LIŚCIETypowe dla traw - pochwiasto obejmujące łodygę i wyrastające naprzemiennie w dwóch równoległych rzędach. Mają szerokość 2-6 cm i długość 50-60 cm. Są szarozielone, u nasady mają krótki i całobrzegi języczek liściowy. Są bardzo szorstkie.
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEZiarniak.
OPISKwiaty fioletowe, zebrane w pierzaste, w czasie kwitnienia wzniesione i ścieśnione wiechy o długości 30-60 cm. Po przekwitnięciu wiechy stają się srebrnoszare, zwisające i rozpierzchłe. Poszczególne kłoski osiągają 10-12 mm długości i są bocznie spłaszczone. Plewy są lancetowate. Plewki mają wierzchołek trójdzielny, przy czym na środkowym ząbku osadzona jest ość. U ich nasady znajdują się długie białawe włoski, służące owocom do rozprzestrzeniania się. Większość kwiatów jest bezpłodna, nasiona zawiązują się rzadko. Rozmnaża się głównie wegetatywnie przez kłącza.
SIEDLISKONajlepiej rozwija się, gdy warstwa wody jest równa z powierzchnią podłoża, lub jeśli woda znajduje się niewiele poniżej niego. Rośnie w rowach i na ich brzegach, na brzegach strumieni i rzek, najlepiej w warunkach dużej wilgotności i dobrego oświetlenia. Może rosnąć zarówno na ciężkich glinach, jak i na luźnych piaskach, toleruje także duże nawet zasolenie gleby oraz okresowe zatapianie. W Polsce bywa uprawiana.
WYSOKOŚĆ4 - 6 m.
OKRES KWITNIENIAWrzesień - listopad.
UWAGIW wielu miejscach świata jest gatunkiem inwazyjnym. Obsadza się nią brzegi rzek, w celu ich umocnienia i ograniczenia erozji.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony