WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJZerwa
GATUNEKkulista
RODZINADzwonkowate (Campanulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPhyteuma orbiculare
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie. W Polsce roślina dość rzadka, występuje w Karpatach, Sudetach i na rozproszonych stanowiskach w południowej Polsce - na pogórzu i w pasie wyżyn.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPojedyncza, cienka, wzniesiona.
LIŚCIELiście odziomkowe i dolne liście łodygowe nieco orzęsione, lancetowatojajowate, o blaszce zwężającej się w ogonek, czasami o sercowatym kształcie i karbowane. Wyższe liście łodygowe bezogonkowe, równowąskie lub lancetowate, czasami z szeroką nasadą.
KWIATOSTANgłówka
KOLOR KWIATÓWniebieski
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCE3-komorowa torebka otwierająca się po bokach.
OPISKwiaty ciemnoniebieskie, bezszypułkowe, zebrane w główkę na szczycie łodygi. Kwiaty promieniste, 5-krotne, o długiej koronie podzielonej co najwyżej do połowy długości. Długi słupek z trójdzielnym i spiralnie podwiniętym znamieniem, 5 pręcików zrośniętych nasadami. Działki kielicha trójkątne, drobne.
SIEDLISKOBylina. Siedliskiem są górskie murawy, suche łąki i hale, na niżu świetliste lasy i zarośla. Częściej spotykana na podłożu wapiennym. Roślina światłolubna.
WYSOKOŚĆ15 - 50 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - sierpień.
UWAGIInne nazwy: zerwa główkowata.
Ochrona gatunkowaW latach 1983-2014 roślina znajdowała się pod ochroną ścisłą. Od 2014 roślina podlega częściowej ochronie gatunkowej.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony