WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRzepień
GATUNEKpospolity
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAXanthium strumarium
WYSTĘPOWANIEGatunek kosmopolityczny, występujący obecnie na całym niemal świecie. Rodzimy obszar jego występowania obejmował wszystkie kontynenty półkuli północnej, ale został zawleczony i aklimatyzował się także na większości obszarów półkuli południowej. W wielu miejscach świata stał się chwastem. W Polsce jest kenofitem. Występuje niezbyt licznie, głównie w cieplejszych rejonach kraju.
STATUSAntropofit zadomowiony
ŁODYGAWzniesiona, rozgałęziająca się, szorstko owłosiona, górą ogruczolona, bez cierni.
LIŚCIEW zarysie koliste, 3-klapowe o klapach nierówno ząbkowanych. Mają sercowatą nasadę, na spodzie są kutnerowate.
KWIATOSTANkoszyczek
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISKwiaty zebrane w koszyczki o jajowatej okrywie. Okrywa jest miękko owłosiona i pokryta nagimi i zagiętymi kolcami. Wszystkie kwiaty rurkowate. W niektórych koszyczkach występują tylko kwiaty pręcikowe, w innych tylko słupkowe. Zebrane w krótkie kłosy koszyczki z kwiatami pręcikowymi (męskimi) wyrastają wyżej, zawierają liczne kwiaty rurkowate i otoczone są wolną okrywą. Koszyczki żeńskie wyrastają niżej, w kątach liści, otoczone są grubą kolczastą okrywą, nie mają okwiatu i zawierają tylko dwa kwiaty słupkowe.
SIEDLISKORoślina jednoroczna. Siedliska ruderalne, przydroża, nieużytki, ogrody (chwast). Występuje tylko na słonecznych stanowiskach.
WYSOKOŚĆ20 - 120 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - październik.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEZiele zawiera alkaloidy, jod, garbniki i jest trujące w okresie tworzenia liści. Zwierzęta nie zjadają tej rośliny.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony