WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMiłosna
GATUNEKgórska
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAdenostyles alliariae
WYSTĘPOWANIEWystępuje tylko w górach środkowej, południowej i wschodniej Europy. W Polsce rośnie w wyższych górach (Karpaty z Tatrami i Sudety).
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, prosta o wysokości 0,5-1,5 m. Jest delikatnie omszona i przeważnie nierozgałęziona.
LIŚCIELiście odziomkowe na długim ogonku, bardzo duże, o kształcie trójkątnie-nerkowatym. Wyrastające naprzemianlegle liście łodygowe mają krótkie ogonki. Górne liście łodygowe o uszkowatych nasadach i zaostrzonym końcu. Wszystkie liście nieco owłosione, z góry zielone, spodem szarokutnerowate.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCELiczne niełupki z puchem kielichowym.
OPISKwiatostan złożony, składający się z drobnych koszyczków zebranych w baldachokształtne kwiatostany. W koszyczkach 3-8 obupłciowych kwiatów o długości 8-12 mm. 5-ząbkowa korona kwiatów ma różowy kolor. Kielich tworzą liczne włoski. Długa szyjka słupka z dwoma nitkowatymi znamionami wystaje wysoko ponad koroną. Otoczona jest zrośniętymi w rurkę i niższymi od niej pręcikami. Okrywa koszyczków składa się z zielonofioletowych listków.
SIEDLISKORośnie nad potokami górskimi, w ziołoroślach, w kosówce, na halach górskich, w świetlistych miejscach w lesie, zarówno na podłożu wapiennym, jak i granitowym. W górach, od regla dolnego aż po piętro alpejskie, z głównym obszarem występowania w piętrze kosówki.
WYSOKOŚĆ50 - 150 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
UWAGIJedna z bardziej charakterystycznych roślin tatrzańskich.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony