WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTurzyca
GATUNEKpiaskowa
RODZINACiborowate (Cyperaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACarex arenaria
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Europy, zawleczona do Ameryki Północnej i Australii. W Polsce objęta ochroną częściową, jest rośliną pospolitą wzdłuż brzegu morskiego, im dalej w głąb lądu w kierunku południowo-wschodnim - tym rzadsza. Stanowiska skupione są na wybrzeżu Bałtyku oraz nad dolną Wisłą i Odrą. Na rozproszonych stanowiskach rośnie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, w Puszczy Kampinoskiej.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina zielna z czołgającym się kłączem, z którego wyrastają nowe pędy.
ŁODYGAWzniesiona na 15-60 cm, podczas owocowania zwieszona, na przekroju ostro trójkanciasta, w górnej części ostra.
LIŚCIEPodobnej długości jak łodyga. Pochwy liściowe brązowe. Blaszki liściowe sztywne, rynienkowate o 2-4 mm szerokości.
KOLOR KWIATÓWbrunatny
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEOrzeszek wewnątrz spłaszczonego, stożkowatego pęcherzyka o długości 4-5 mm, oskrzydlonego na brzegach, z dzióbkiem, żółtobrązowy.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe zebrane w 4-16 jajowatych kłosach, długości do 1 cm. W górnej części kwiatostanu znajdują się kwiaty męskie (zawierają po 3 pręciki), w dolnej żeńskie (słupki z 3 znamionami). Plewy żółtawe i wąskie.
SIEDLISKO Rośnie w miejscach piaszczystych i niezarośniętych, charakterystyczna dla muraw piaskowych. Występuje na nadmorskich i śródlądowych wydmach, w borach sosnowych i wrzosowiskach. Na wydmach nadmorskich jest ważną rośliną pionierską uczestniczącą w utrwalaniu wydm
WYSOKOŚĆ15 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - październik
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa od 1957r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony