WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWszewłoga
GATUNEKgórska
RODZINASelerowate (Apiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAMeum athamanticum
WYSTĘPOWANIEGatunek subatlantycki, występuje w Europie Zachodniej i Środkowej, w Polsce rośnie w Sudetach, zasiedlając łąki i hale górskie.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAProsto wzniesiona, dęta, o średnicy 4-20 mm, żebrowana i kanciasto bruzdowata, często porośnięta krótką, skierowaną w dół szczecinką. Nierozgałęziona lub tylko z 1-2 gałązkami.
LIŚCIEDelikatne w dotyku, kształtu jajowatego, wąskie, wielokrotnie pierzastosieczne, na długich ogonkach, bardzo obficie podzielone na nitkowate odcinki. Najcieńsze końce blaszki są włosowate. Nieliczne liście łodygowe, mniej podzielone, opatrzone pochwą. Liście odziomkowe na długich ogonkach, podłużne, pierzaste. Roztarte liście wydają bardzo przyjemną woń.
KWIATOSTANbaldach złożony
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCERozłupki brązowe, żebrowane, zamknięte w eliptycznej lub jajowatej rozłupni o długości do 10 mm.
OPISKwiatostan typowy dla roślin baldaszkowatych, stanowi 6-15 baldaszków różnej długości zebranych w promienisty baldach złożony. Baldaszki mają szypułki z owłosioną stroną wewnętrzną. Kwiaty drobne, promieniste, o białych płatkach, czasem czerwonawych lub różowych. Poszczególne kwiaty zbudowane z 5 małych działek kielicha, 5 płatków korony, 5 pręcików i jednego słupka
SIEDLISKOBylina. Rośnie na górskich łąkach i pastwiskach, preferuje obszary o klimacie umiarkowanie chłodnym. Rośnie na stanowiskach umiarkowane nasłonecznionych, na glebach przeciętnie wilgotnych, słabo kwaśnych, średnio zwięzłych i umiarkowanie żyznych.
WYSOKOŚĆ30 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - sierpień.
UWAGIPo roztarciu wydziela specyficzny zapach.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony