WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJStorczyk
GATUNEKsamczy
RODZINAStorczykowate (Orchidaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAnacamptis morio
WYSTĘPOWANIEZwarty zasięg występowania obejmuje Europę i ciągnie się od południowej części Wysp Brytyjskich, północnej Hiszpanii, południowych wybrzeży Skandynawii i Estonii po europejską część Rosji, a na południu po wybrzeża Morza Śródziemnego. Zasięg występowania obejmuje ponadto Algierię i Maroko w Afryce Północnej oraz w Kaukaz i część Azji Zachodniej.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAProsta smukła, zielona ale czerwono nabiegła, o wysokości do 35 cm, zakończona luźnym kwiatostanem. Wyrasta z jajowatej, niepodzielonej bulwy.
LIŚCIEPosiada 9-12 liści, w tym 5-8 tworzących różyczkę wokół podstawy łodygi. Liście te są szerokolancetowate, bezplamiste, najszersze poza połową. Liście łodygowe w liczbie 3-6 pochwiasto obejmują łodygę. Przysadki mają długość 12-24 mm, szerokość 3-6 mm, są błoniaste i tej samej długości co zalążnia.
KWIATOSTANkłos
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OWOCERozdęta torebka o długości od 1 do 1,5 cm.
OPISKwiaty stosunkowo duże. Kwiatostan w postaci luźnego kłosa o wysokości do 10 cm. Wszystkie listki okwiatu, z wyjątkiem warżki, są hełmiasto sklepione. Mają skośnie jajowaty kształt, barwę różową lub liliowofioletową i ciemniejsze nerwy. 3-łatkowa warżka jest w zarysie okrągła, ma długość 6,5-11 mm, szerokość 11-17 mm. Jej środkowa łatka ma na szczycie szerokość 4-9 mm, szczyt płytko podzielony i jest nieco dłuższa, niż ząbkowane łatki boczne. Jest najczęściej różowo-fioletowa i posiada duże fioletowe plamy. Mocna ostroga jest tej samej barwy co warżka, ma długość 7-10 mm, szerokość 2-3,5 mm, tępy koniec z niewielkim wgłębieniem i jest wygięta do góry. Pollinaria posiadają trzoneczki i oddzielne uczepki, ale wspólną tarczkę nasadową. Pyłkowiny brązowoczerwone.
SIEDLISKORośnie w suchych zaroślach, naturalnych łąkach i w świetlistych lasach (głównie w grądach), na miejscach otwartych lub częściowo zacienionych, często na zboczach.
WYSOKOŚĆ15 - 35 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Charakterystyczne, ciemnozielone prążki na hełmie.
UWAGIGatunek ten włączony został do rodzaju koślaczek (Anacamptis) i obecna nazwa gatunku to Anacamptis morio - Koślaczek samczy. W Polsce używa się dawnej nazwy Storczyk samcz (samiczy) Orchis morio.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1946r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony