WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJStorczyk
GATUNEKmęski
RODZINAStorczykowate (Orchidaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAOrchis mascula
WYSTĘPOWANIEWystępuje na przeważającej części Europy bez jej krańców północnych i północno-wschodnich, poza tym w północno-zachodniej Afryce, w Azji Mniejszej i regionie Kaukazu sięgając na wschodzie do Iranu. W Polsce występuje głównie w południowej części, zwłaszcza w górach po regiel górny.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGASmukła, bladozielona, często na górze fioletowo nabiegła, a u nasady lekko plamista i czasami pusta.
LIŚCIEDolne podłużnie lancetowate od 3 do 5 sztuk o długości 5-25 cm i szerokości 0,5-3,5 cm. Szarozielone, a niekiedy purpurowoczerwono nakrapiane. Ostre lub tępe na końcu. Górne liście obejmują łodygę. Przysadka o długości do 2 cm.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OWOCETorebka nasienna do 2 cm długości. Liczne i drobne nasiona do 0,4 mm długości i 0,2 mm szerokości. Łupina nasienna przezroczysta.
OPISKwiaty średniej wielkości, różowe do ciemnofioletowych, działki okwiatu zaostrzone, trzy większe wyprostowane lub odgięte, dwa wewnętrzne mniejsze, nachylone ku sobie. Kwiatostan stożkowaty o wysokości do 20 cm, liczący od 10-45 kwiatów, gęsty w górze, kłos kwiatowy dołem zwykle luźny. Łatki są wyraźnie stępione i tylko nieznacznie karbowane. Ostroga osiąga do 1,5 cm, długa jak zalążnia, górny zewnętrzny płatek 0,7-1,3 cm, boczne zewnętrzne płatki 0,8-1,4 cm, a boczny wewnętrzny płatek 0,5-1 cm. Warżka do 1,5 cm długości, fioletowoczerwona do różowej, jaśniejsza u podstawy z ciemnofioletowymi plamkami. Prętosłup krótki i spiczasty. Pręciki jajowate do 2,5 mm długości, fioletowe lub zielone. Dwie ciemnozielone (lub żółte w kwiatach białych) pyłkowiny. Bardzo rzadko spotykane są osobniki o białych (albinotycznych) kwiatach.
SIEDLISKORośnie głównie na łąkach, w murawach kserotermicznych, rzadziej w świetlistych zaroślach i lasach liściastych. Preferuje tereny otwarte, dobrze oświetlone lub co najwyżej nieco tylko zacienione.
WYSOKOŚĆ20 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - lipiec.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1946r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony