WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMelisa
GATUNEKlekarska
RODZINAJasnotowate (Lamiaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAMelissa officinalis
WYSTĘPOWANIERośnie dziko w Afryce Północnej, Europie Południowej i w Azji. Obecnie jest znana i uprawiana na całym świecie, również w Polsce.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
ŁODYGABruzdowana, odstająco owłosiona.
LIŚCIELiście mają ogonek różnej długości. Blaszka jest szerokojajowata do ok. 8 cm długości i 5 cm szerokości, ostra na szczycie, w nasadzie okrągława do sercowatej. Brzegi blaszki są karbowane do ząbkowanych. Powierzchnia górna jest intensywnie zielona, powierzchnia dolna jest zielona, jaśniejsza, z wyraźnie widocznym nerwem głównym i wypukłym, siateczkowatym unerwieniem. Rozproszone włoski występują na powierzchni górnej i wzdłuż nerwów na powierzchni dolnej, która wykazuje także delikatne punktowanie.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OPISKwiaty małe, białe lub białożółte, wyrastające w miejscu łączenia liści z łodygą.
SIEDLISKORoślina uprawiana.Rozmnaża się ją poprzez wysiew nasion do inspektów ogrodniczych w marcu. Uzyskaną rozsadę sadzi się w docelowym miejscu w okolicach maja.
WYSOKOŚĆ20 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - lipiec.
WŁASNOŚCI LECZNICZEUżywa się liści. Działanie uspokajające, zmniejszające bezsenność i stany lękowe, pomagające w depresji oraz nerwicy. Jest też stosowana w bólach głowy, bólach menstruacyjnych i zespole przewlekłego zmęczenia. Zmniejsza wzdęcia i gazy, pomaga przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego. Zmniejsza napięcie jelita grubego, rozkurcza mięśnie gładkie jelit, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Pomaga w wywołaniu menstruacji. Zwalnia napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, odpręża i regeneruje system nerwowy. Kompresy likwidują bolesne obrzęki. inhalacje pomagają przy atakach alergii i kaszlu. Najczęściej spożywana jest w formie herbaty.
UWAGIRoślina bardzo miododajna.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony