WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJChamedafne
GATUNEKpółnocna
RODZINAWrzosowate (Ericaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAChamaedaphne calyculata
WYSTĘPOWANIEWystępuje w borealnej strefie półkuli północnej - na północy Ameryki Północnej, w północnej Azji i północno-wschodniej Europie. Jest bardzo pospolita na dalekiej północy, np. na Syberii i w Skandynawii. W Polsce jest reliktem polodowcowym i jest bardzo rzadka, występuje jedynie w nielicznych miejscach w północno-wschodniej części kraju.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJZimozielona krzewinka o wzniesionych pędach długości do 100 cm.
LIŚCIEUlistnienie skrętoległe, liście eliptyczne lub podługowate, ostro zakończone, drobno ząbkowane, podobne do liści wierzby kruchej. Mają szerokość 5-15 mm i na spodniej stronie pokryte są brązowymi łuskami. Są skórzaste i zimozielone.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEPękająca 5 klapami torebka.
OPISKwiaty zebrane w jednostronne, zwieszające się z gałązek grona. Wyrastają pojedynczo na krótkich szypułkach w kątach liści. Kwiaty obupłciowe, 5-krotne, o niezrośniętych działkach kielicha. Korona zrosłopłatkowa, beczułkowatego kształtu, biała, o długości 4-7 mm. Pylniki 10 pręcików otwierają się szczeliną na dzióbku. Słupek pojedynczy, górny.
SIEDLISKOWystępuje na torfowiskach wysokich i w rzadkich, podmokłych lasach. Roślina kwasolubna. Występuje w częściowo zacienionych miejscach.
WYSOKOŚĆdo 100 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1946r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony