WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKostrzewa
GATUNEKróżnolistna
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAFestuca heterophylla
WYSTĘPOWANIEWystępuje w całej niemal Europie, Ameryce i na obszarach Azji o klimacie umiarkowanym i zimnym, a także ciepłym. W Polsce jest gatunkiem pospolitym występuje na stanowiskach naturalnych w zachodniej części kraju.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJWieloletnia, niska, gęstokępkowa trawa.
ŁODYGAZ kęp wyrasta od dwóch do czterech cienkich i słabych źdźbeł łukowato podnoszących się, słabo ulistnionych. U podstawy otoczone są liśćmi, które wyrastają z pąków w osłonie starych liści. Źdźbła wyrastają z pochew liściowych podobnie jak w przypadku kostrzewie owczej, lecz jest ich znacznie więcej.
LIŚCIEDwojakiego kształtu. Na pędach płonnych bardzo wąskie, nitkowate, szczeciniaste o trójnerwowych blaszkach liściowych. Na pędach generatywnych liście mają blaszki płaskie, z żyłkami w liczbie od 7 do 11. Liście łodygowe są początkowo złożone, szorstkie i podobnie do liści odziomkowych, dopiero po pewnym czasie rozpościerają się.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISKwiaty zebrane w kłoski tworzące na górze łodygi słabo rozgałęzioną wiechę o cienkich gałązkach, która w okresie kwitnienia staje się rozpierzchła, po przekwitnięciu znów ścieśnia się. Kwiaty są większe od kwiatów kostrzewy owczej.
SIEDLISKOBylina. Rośnie w lasach dębowo-grabowych i na ich obrzeżach, na glebach słabszych piaszczystych, zasobniejszych, wilgotnych, obojętnych lub nisko zasadowych. Preferuje stanowiska słoneczne, umiarkowanie zacienione, umiarkowanie chłodne warunki klimatyczne zwłaszcza w miejscach zacienionych i wilgotnych.
WYSOKOŚĆ60 - 120 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Liście na pędach płonnych bardzo wąskie, nitkowate, szczeciniaste o trójnerwowych blaszkach liściowych. Na pędach generatywnych liście mają blaszki płaskie.
UWAGITworzy mieszańce z kostrzewą łąkową, owczą, olbrzymią, trzcinowatą, czerwoną.
W rolnictwie wykorzystywana jest jako trawa pastewna.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony