WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJChwastnica
GATUNEKjednostronna
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAEchinochloa crus-galli
WYSTĘPOWANIEWystępuje głównie w strefie międzyzwrotnikowej. W Polsce na niżu jest jednym z najbardziej pospolitych chwastów w uprawach okopowych.
STATUSAntropofit zadomowiony
ŁODYGAPodnoszące się i dołem fiołkowo nabiegłe źdźbła.
LIŚCIESzerokie, nieco pofalowane. Blaszki liściowe o szorstkich brzegach, pochwy liściowe nieco spłaszczone i bez języczka.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEZiarniaki oplewione.
OPISKwiaty zebrane w gęstą, klapowaną i jednostronną wiechę (od tego pochodzi gatunkowa nazwa rośliny). Wiecha ma szorstkie i owłosione gałązki. Jajowatoeliptyczne, jednokwiatowe i gęsto skupione kłoski są jasnozielone z fioletowym odcieniem. Wyrastają jednostronnie po 3-6 na jednej gałązce wiechy. W każdym kłosku są 3 plewy; dolna jest szerokojajowata 3-nerwowa i ostra, druga jest podłużnie jajowata, 5-nerwowa, zaostrzona i znacznie dłuższa, trzecia 7-nerwowa, zaostrzona i tej samej długości co druga. Wszystkie plewy mają sztywno orzęsione nerwy. Plewki są dwie, obydwie nagie i połyskujące. Słupek o jasnoczerwonych, białopiórkowatych znamionach.
SIEDLISKORośnie na przydrożach, brzegach wód, w ogrodach i na polach uprawnych. Zachwaszcza głównie kukurydzę i rośliny okopowe, preferuje gleby gliniaste, nieco wilgotne, żyzne i zasobne w azot i wapń.
WYSOKOŚĆ30 - 70 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - październik.
UWAGIDawniej ziarniaki tej rośliny z naturalnych stanowisk zbierano na pokarm.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony