WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJHonkenia
GATUNEKpiaskowa
RODZINAGoździkowate (Caryophyllaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAHonckenya peploides
WYSTĘPOWANIEWystępuje na plażach nadmorskich w strefie umiarkowanej i subarktycznej na półkuli północnej. W Polsce występuje wzdłuż całego wybrzeża Bałtyku.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJMięsista roślina, z rozesłanymi i podnoszącymi się łodygami. Często żółtawozielona.
ŁODYGAOsiąga od kilkunastu do 30 cm długości, czterokanciasta. W dole płoży się i zakorzenia, w górze podnosi się. Poza pędami wznoszącymi się ku górze pod ziemią rozwijają się białe, poziomo rosnące kłącza, ukorzeniające się w węzłach, zwłaszcza w miejscach wilgotnych.
LIŚCIENaprzeciwległe, ułożone zwykle w czterech liniach, mięsiste, jajowate, ku szczytowi zaostrzone, u nasady nieco zrośnięte. Mają tylko jedną żyłkę centralną. Osiągają do 20 mm długości.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEKuliste, żółte torebki o średnicy 6-8 mm, pękające 3 klapami.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe lub rzadziej obupłciowe, zebrane są w szczytowych wierzchotkach. Wyrastają na szypułkach o długości do 5 mm. Działek kielicha 5, zielonycch i jajowatych, tępo zakończonych, mięsistych. Płatków korony 5, białych lub lekko zaróżowionych. W kwiatach męskich płatki są podobnej długości jak działki kielicha, w kwiecie żeńskim są nieco krótsze. Pręcików jest 10, każdy z dużym, żółtym miodnikiem u nasady. Zalążnia jajowata, zakończona trzema krótkimi szyjkami. Kwiaty silnie pachną miodem, wytwarzają dużo nektaru.
SIEDLISKOWystępuje na morskich wybrzeżach półkuli północnej. Odgrywa dużą rolę w inicjowaniu powstawania wydm białych.
WYSOKOŚĆ15 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
UWAGIOdgrywa istotną rolę w formowaniu wydm w pierwszym etapie ich powstawania. Przystosowaniem do warunków siedliskowych jest m.in. odporność na zawiewanie przez wiatr i wykorzystywanie pędzonych przez wiatr ziaren piasku do zapylenia.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony