WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKostrzewa
GATUNEKpstra
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAFestuca versicolor subsp. versicolor
WYSTĘPOWANIEW Polsce występuje tylko w wyższych partiach Karpat i Sudetów. W Tatrach jest pospolity. W Polsce występuje tylko podgatunek Festucaa versicolor subsp. versicolor i ma on tutaj północną granicę swojego zasięgu.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJTrawa gęstokępkowa.
LIŚCIEWąskie, łukowato przegięte, niekłujące o blaszkach szydlasto zwiniętych, grubości 0,5-1,3 mm. Języczek jest tej szerokości co blaszka, lub węższy i nie posiada uszek. Na pędach płonnych ma on długość 0,2-1,8 mm, na pędach kwiatowych 0,7-3,2 mm. Na granicy blaszki liścia i pochwy występuje zgrubiały, lśniący pierścień.
KOLOR KWIATÓWbrunatny
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISKwiaty zebrane w wąską i nieco zwisającą wiechę o długości 3-11 cm i brunatno-fioletowym kolorze. Złożona jest z podługowatych kwiatowych kłosków o długości 7-11 mm każdy. Plewka dolna o długości 4-7 mm, jest zaostrzona i nie posiada ości, lub co najwyżej krótką ostkę o długości do 1 mm. Słupek jest w górnej części owłosiony.
SIEDLISKOBylina. Występuje w wyższych partiach gór. W Tatrach rośnie od piętra reglowego aż po piętro alpejskie. Występuje głównie na podłożu wapiennym, ale spotykana jest również na granitach, jeśli podłoże zawiera nieco wapienia lub warstwę próchnicy.
WYSOKOŚĆ15 - 40 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
UWAGIBywa uprawiana jako roślina ozdobna. Nadaje się do ogrodów skalnych i do suchych bukietów. Tworzy ciekawe kompozycje z innymi gatunkami roślin o barwnych kwiatach.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony