WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJGrujecznik
GATUNEKjapoński
RODZINAGrujecznikowate (Cercidiphyllaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACercidiphyllum japonicum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Chinach oraz Japonii. W Polsce uprawiany.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJPokrój najczęściej stożka lub walca, wysokości w Polsce do 20 m. Gałęzie wyrastają prawie od samej ziemi.
LIŚCIENaprzeciwległe o długości 6-12 cm i szerokości do 6 cm, całobrzegie, szerokie i owalne do okrągławych, z przodu bardzo krótko zaostrzone, a u nasady głęboko sercowato wcięte. Niekiedy brzegi znaczą bardzo delikatne, tępe ząbki. Z wierzchu liści są matowe, zielone albo szarozielone i nagie, a pod spodem - wyraźnie niebiaskawozielone. Ogonki liściowe są ciemnoczerwonej barwy. Wiosną liście są czerwonawe, latem niebieskawozielone, a jesienią jaskrawożółte, pomarańczowe lub czerwone.
KOLOR KWIATÓWczerwony
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEBłyszczące, jasnozielone i pozaginane mieszki długości 1,5-2 cm.
OPISDrzewo dwupienne. Kwiaty męskie składają się prawie wyłącznie z pęczków czerwonawych pręcików i stoją licznie w pachwinach pączków. Kwiaty żeńskie tak samo w pęczkach, stojące w pachwinach pączków, zwracają uwagę swoimi skręconymi czerwonymi znamionami, długości około 5 milimetrów. Pojawiają się przed rozwojem liści.
SIEDLISKOZ powodu swych wyrafinowanych kwiatów i wspaniałego jesiennego przebarwienia liści należy do najbardziej atrakcyjnych drzew liściastych, które z Azji Wschodniej dotarły na Zachód i mogą być tutaj uprawiane. Pozostałe na gałęziach owoce przywabiają zimą ptaki. Sadzony jest w parkach.
WYSOKOŚĆdo 30 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - maj.
UWAGIOsobliwą cechą grujecznika, która jednak często pozostaje nie zauważona, są dwie formy liścia. Tylko na długopędach liście są naprzeciwległe i pierzasto unerwione. Stanowią one większość. Na krótkopędach natomiast liście stoją skrętolegle, a ich unerwienie jest dłoniaste.
Inne nazwy: katsura.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony