WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJOczar
GATUNEKpośredni
RODZINAOczarowate (Hamamelidacea)
NAZWA ŁACIŃSKAHamamelis x intermedia
WYSTĘPOWANIEUprawiany w Azji i Europie. Mieszaniec międzygatunkowy.
STATUSOdmiana hodowlana
POKRÓJKrzew o szerokim pokroju.
KORA, PĘDYMłode pędy pokryte gwiazdkowatymi włoskami.
LIŚCIECiemnozielone liście jesienią przybierają barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną. Ząbkowane, o asymetrycznym kształcie, przypominającym liść leszczyny.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OPISKwiaty wyrastają skupione po 2-4 w kątach liści wczesną wiosną, a nawet zimą. Mają bardzo wąskie, 4 płatki korony o długości do 2 cm i szerokości 1-2 mm, koloru żółtego, rzadziej czerownawe. Płatki podczas mrozów zwijają się, a gdy temperatura wzrasta - prostują.
SIEDLISKOWymaga gleby wilgotnej. Młode okazy mogą przemarzać, dlatego zimą wymagają okrywania. Roślinę należy sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru.
WYSOKOŚĆdo 4 m.
OKRES KWITNIENIAStyczeń - marzec.
UWAGIOdmiany: - "Arnold Promise" - ma intensywnie żółte kwiaty, które rozkwitają w marcu. Jesienią jej liście zmieniają kolor na złocisty. - "Diane" - odmiana o karminowych kwiatach i żółtym bądź czerwonym jesiennym ulistnieniu. Kwitnie w lutym i marcu najbujniej ze wszystkich odmian o czerwonych kwiatach. - "Feuerzauber" - kwiaty pojawiają się na przełomie lutego oraz marca i mają ciemnoczerwone, kędzierzawe płatki. Liście tej odmiany jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy bądź intensywnie żółty. - "Jelena" już na przełomie grudnia i stycznia tworzy żółtopomarańczowe kwiaty, jesienią zaś jej liście przybierają intensywne odcienie purpury i pomarańczy. - "Pallida" - od grudnia do lutego zdobią ją intensywnie pachnące, jasnożółte kwiaty, a jesienią jej liście zmieniają kolor na ciemnożółty. - "Primavera" - kwiaty tej odmiany mają żółto-czerwone płatki i kwitną na przełomie stycznia i lutego. - "Ruby Glow" - ma ciemnoczerwone kwiaty i jesienne ulistnienie o podobnej barwie. - "Westerstede" - jasnożółte kwiaty pojawiają się w lutym i marcu, a jesienią liście tej odmiany stają się czerwone lub żółte.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony