WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCzosnek
GATUNEKpospolity
RODZINAAmarylkowate (Amaryllidaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAllium sativum
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Azji Środkowej, skąd rozprzestrzeniony został jako roślina uprawna do Europy i północnej Afryki, z czasem trafił na inne kontynenty. Rozprzestrzeniany w postaci rozmnażanych wegetatywnie kultywarów, pochodzących od dziko rosnących w Azji roślin.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
ŁODYGAWykształca się w postaci tzw. piętki w cebuli podziemnej i obłego głąbika zwieńczonego kwiatostanem w czasie kwitnienia.
LIŚCIELiście asymilujące długie (do 50 cm), równowąskie (o szerokości ok. 1 cm), płaskie lub rynienkowate, o barwie od zielonej do niebieskawozielonej. Bruzdkowane, brzegiem szorstkie, na szczycie zaostrzone. Kolejne liście wyrastają z rurki tworzonej przez pochwy liściowe i przewyższają ją, tworząc nibyłodygę sięgającą od 15 do 60 cm.
KWIATOSTANbaldach
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKulisty kwiatostan jest w istocie pozornym baldachem. Składa się on z nielicznych białych lub jasnoróżowych kwiatów wyrastających na długich szypułkach (do 1,5 cm). Okwiat z 6 białoszarych listków osiągających 3 mm długości, dłuższych od 6 pręcików, wyrastających w dwóch okółkach. Słupek pojedynczy. Kwiatostan okryty jest pękającą z jednej strony i zasychającą z czasem okrywą, 2-3 razy dłuższą od baldachu, z długim, zaostrzonym końcem. Między kwiatami powstaje 20-30 kanciastych cebulek powietrznych o średnicy do 1 cm, służących do rozmnażania wegetatywnego. Czasem kwiatów brak, a na szczycie pędu znajdują się tylko cebulki.
SIEDLISKORoślina rozmnażana jest tylko wegetatywnie. Uprawiana do celów kulinarnych i leczniczych.
WYSOKOŚĆ20 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Okrywa 1, dłuższa 2 razy od baldacha. Głąbik pod baldachem prosty.
WŁASNOŚCI LECZNICZEDziała jak łagodny antybiotyk - ma właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybicze i przeciwrobacze.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEPowoduje zatrucia, w tym także śmiertelne kotów i psów. W określonych warunkach działa szkodliwie także na zdrowie ludzkie.
UWAGIW Polsce uprawianych jest kilka odmian z grupu Sativa
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony