WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJJodła
GATUNEKVeitcha
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAbies veitchii
WYSTĘPOWANIEPochodzi z gór Japonii, występuje na wyspach Honsiu i Sikoku. Występuje w rejonach o dużych opadach, w chłodnych górskich lasach na wysokościach od 1300 do 2800 m n.p.m. Występuje razem z jodłą nikko i powyżej jej zasięgu.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKorona wąskostożkowata, gęsta z krótkimi konarami. Dorasta do wysokości 30 m i 90 cm średnicy pnia.
KORA, PĘDYMa pędy szorstkie i brązowe, gęste drobno omszone, z małymi kulistymi czerwono-fioletowymi pączkami. Kora jasnoszara, długo gładka, u nasady gałęzi tworzą się koliste fałdy.
LIŚCIEIgły na górnej stronie gałązki ustawione promieniście, na dolnej grzebieniasto rozłożone, skierowane ku wierzchołkowi. Długości do 3 cm, miękkie, ciemnozielone i błyszczące, z podłużną bruzdą, o spodu kredowobiałe. Nie pękają przy zginaniu.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki małe (6-8 cm), fioletowe lub granatowe, lekko widoczne łuski wspierające. Pojawiają się już na młodych drzewach.
OPISPączki małe, kuliste, okryte żywicą.
SIEDLISKOJest uprawiana jako roślina ozdobna. Jest gatunkiem odpornym na zacienienie w młodym wieku ale jest krótkowieczna. Dobrze znosi mrozy, jest wrażliwa na suszę, nie lubi gleb wapiennych. W Polsce duże okazy znajdziemy między innymi w Kórniku.
WYSOKOŚĆdo 30 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony