WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJJodła
GATUNEKnikkońska
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAbies homolepis
WYSTĘPOWANIEW stanie naturalnym występuje w Japonii, na wyspach Honsiu i Shikoku. Rośnie tam w górach. Jest uprawiana w wielu krajach świata, głównie w Europie, USA, Chinach i na Nowej Zelandii.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKorona silnie szerokostożkowata z spiczasto zakończonym wierzchołkiem. Gałęzie lekkie i nieco wznoszące się do góry. Czasami z dolnej części pnia wyrastają boczne odgałęzienia.
KORA, PĘDYKora ma łososiowy kolor i podobnie jak u młodych świerków podzielona jest na delikatne platki. Z czasem staje się szara z prostopadłymi spękaniami lub pokryta korkowymi naroślami. Pędy silnie wyżłobione, błyszczące, o barwie od bladobrązowej do prawie białej.
LIŚCIESztywne, gęsto umieszczone na pędzie igły w kształcie litery V. Na dolnej powierzchni mają dwa białokredowe paski.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki.
OPISSzyszki stojące, walcowate, o długości 8-10 cm. Zawiązują się niezbyt licznie, ale nie tylko na wierzchołku drzewa, ale również na niższych gałęziach. Przed dojrzeniem są fioletowe, potem fioletowo-brązowe. Ukryte łuski wspierające. Po dojrzeniu nasion szyszka rozpada się.
SIEDLISKOBywa uprawiana jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach oraz w zadrzewieniach krajobrazowych. Źle toleruje gleby stale podmokłe. W Polsce duże okazy znajdują się między innymi w Kórniku.
WYSOKOŚĆdo 35 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
UWAGIInne nazwy: jodła nikko.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony