WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKarczoch
GATUNEKzwyczajny
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKACynara scolymus
WYSTĘPOWANIEPochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany w całej Europie i Ameryce Północnej. Według niektórych ujęć taksonomicznych jest to synonim karczocha hiszpańskiego (Cynara cardunculus). W Polsce bywa uprawiany amatorsko.
STATUSGatunek obcy
ŁODYGAMięsista, lekko bruzdowana.
LIŚCIESzerokości do 30 cm i długość do 70 cm. Blaszka liściowa głęboko wcinana w górnej części po obu stronach aż do ogonka, który ma 1-2 cm długości. W dolnej części liść staje się pierzasty. Wszystkie odcinki liścia mają wyraźnie ząbkowane brzegi i zaostrzony szczyt. Kolców brak. Górna powierzchnia blaszki jest zielona, z drobnymi białawymi włoskami okrywowymi. Dolna powierzchnia jest jasnozielona lub biała i gęsto owłosiona długimi, splątanymi włoskami. Ogonek i główne nerwy są płaskie na górnej powierzchni. Na powierzchni dolnej są wyraźnie wypukłe i podłużnie prążkowane.
KWIATOSTANkoszyczek
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiaty zebrane w kuliste kwiatostany, złożone z fioletowych kwiatów otoczonych łuskowatymi liśćmi o mięsistych nasadach. W miarę dojrzewania koszyczków - ich osadniki i łuski okrywy stopniowo znacznie mięśnieją. Ta część rośliny nie zawiera związków goryczowych i jest od niepamiętnych czasów używana, jako smaczne posilne pożywienie.
SIEDLISKOW Polsce uprawia się go tylko amatorsko. Jako warzywo użytkowany jest zwykle przez jeden rok, ponieważ tylko w pierwszym roku uprawy pędy jego są miękkie i mięsiste.
WYSOKOŚĆ80 - 150 cm.
OKRES KWITNIENIAWrzesień - październik.
WŁASNOŚCI LECZNICZESurowiec zielarski - liść karczocha. Z karczochów produkuje się preparaty znajdujące szczególne zastosowanie w leczeniu i długotrwałej profilaktyce podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony