WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRogatek
GATUNEKsztywny
RODZINARogatkowate (Ceratophyllaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACeratophyllum demersum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim na całym globie. W Polsce pospolity na niżu i pogórzu. Rozprzestrzenia się i zwiększa liczebność wraz ze wzrostem trofii wód powierzchniowych. W wielu jeziorach i stawach porasta rozległe powierzchnie wypierając inne gatunki roślin.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina o długich, silnie rozgałęzionych pędach i charakterystycznym wyglądzie nadawanym przez rosnące w okółkach sztywne i widlasto rozgałęzione liście. W dotyku szorstka i chropowata.
ŁODYGAŁodyga osiąga ponad 1 m długości, ulistniona okółkowo.
LIŚCIEIgłowate, widlasto (dichotomicznie) podzielone raz lub dwukrotnie. Sztywne za sprawą związków wapnia odkładanych w nich w dużych ilościach. Na brzegach opatrzone rzadkimi, wyraźnymi ząbkami zakończonymi kolcami.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEPodłużnie jajowaty orzeszek, w dolnej części z dwoma kolcami lub guzkami.
OPISKwiaty niepozorne, pozbawione są okwiatu, ale otaczają je liściopodobne wyrostki, rozdzielnopłciowe, o licznych pręcikach i 1 słupku. Wyrastają w kątach liści, rozwijają się i zapylane są pod wodą.
SIEDLISKOHydrofit zanurzony. Nie toleruje znacznych spadków poziomu wody i przesuszenia. Występuje w eutroficznych wodach stojących i wolno płynących.
WYSOKOŚĆdo 1 m.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony