WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPoziomka
GATUNEKtruskawka
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAFragaria x ananassa
WYSTĘPOWANIEMieszaniec. Został uzyskany w Europie przez skrzyżowanie pochodzącej ze wschodniej Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej z chilijską. Uprawiana ze względu na jadalne owoce, w warunkach Europy Środkowej.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
ŁODYGAKrótka o małym przyroście na długość, ale mająca przyrost na grubość, tworząca rozłogi zwane "wąsami", za pomocą których rozprzestrzenia się i rozmnaża wegetatywnie.
LIŚCIETrójlistkowe, na górnej stronie nagie i lśniące.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEPo zapyleniu kwiatu rozrasta się dno kwiatowe, tworząc jadalny owoc zbiorowy będący jagodą pozorną. Na jej powierzchni zawiązują się liczne orzeszki, będące właściwymi owocami. Kolor orzeszków w zależności od odmiany, od kremowego poprzez czerwonawy do purpurowego.
OPISKwiaty obupłciowe, złożone z 5 białych płatków korony lub ich krotności oraz różnej liczby działek kielicha ułożonych w dwóch okółkach i kieliszka. Zewnętrzny okółek ma mniejsze działki, wewnętrzne są dłuższe i szersze. Po przekwitnieniu przylegają do owocu. Na wypukłym dnie kwiatowym znajduje się ok. 20 słupków i 20-30 pręcików. W czasie kwitnienia kwiatostan łukowato przygięty do ziemi.
SIEDLISKOUprawiana we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego oraz w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych. Najczęściej rozmnażana jest wegetatywnie poprzez rozłogi.
WYSOKOŚĆ15 - 45 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Owoce duże, różnego kształtu.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony