WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKłosownica
GATUNEKleśna
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKABrachypodium sylvaticum
WYSTĘPOWANIEWystępuje naturalnie w całej niemal Europie, Ameryce, północno-zachodniej Afryce i na obszarach Azji o klimacie umiarkowanym. W Polsce jest gatunkiem rozpowszechnionym, występuje na stanowiskach naturalnych na terenie całego kraju. Bywa uprawiana jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAŹdźbło nagie tylko na kolankach gęsto owłosione o wysokości 60-100 cm, zawiera od 4 do 5 kolanek.
LIŚCIEBlaszki liściowe ciemnozielone lub żółtozielone o długości do 35cm i szerokości od 0,7 do 1,5 cm, płaskie, lancetowate zwężające się ku szczytowi i w kierunku pochwy liściowej, wyraźnie bruzdkowane, delikatnie ząbkowane na brzegach, z dobrze zaznaczonym jasnym nerwem po dolnej stronie, wiotkie, zwieszone, miękko owłosione.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISKwiaty kłosokształtne o długości od 15 do 20 cm, kłosy luźne wyprostowane lub łukowate wierzchołkami zwisające w dół, kłoski 6-15 kwiatowe o długości do 2,5 cm, wrzecionowate, zwykle owłosione. Kłoski najniższe osadzone na krótkich gałązkach.
SIEDLISKOBylina. Rośnie w lasach liściastych (dąbrowy, grądy, buczyny, łęgi) i zaroślach na niżu i w niższych partiach górskich, na stanowiskach półcienistych na glebach przeciętnie wilgotnych lub wilgotnych, umiarkowanie żyznych lub żyznych, o odczynie obojętnym lub zasadowym.
WYSOKOŚĆ60 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony