WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCzosnek
GATUNEKbłękitny
RODZINAAmarylkowate (Amaryllidaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAllium caeruleum
WYSTĘPOWANIEGatunek występuje na Kaukazie, w południowo-zachodniej Syberii, na terenie Azji Środkowej, w północno-zachodnich Chinach.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
ŁODYGAProsto wzniesiona, obła, sztywna, gładka, do 1/3 objęta pochwami liści.
LIŚCIE2-3 w dolnej części głąbika, krótsze od niego, 2-5 mm szerokie, równowąskie, dęte. W przekroju nierówno trójkątne. Zasychają w trakcie kwitnienia.
KOLOR KWIATÓWniebieski
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiaty zebrane w półkuliste lub kuliste, gęste, niewielkie (do 2,5 cm średnicy) baldachy pozorne na szczycie łodygi. Przed rozwinięciem kwiatostan osłonięty jest błoniastą dwuczęściową, nie odpadającą podczas kwitnienia okrywą. W kwiatostanie do 50 kwiatów. często występują również cebulki. Szypułki nierówne, 2-6 razy dłuższe niż okwiat, z przylistkami. Działki błękitne (u roślin uprawnych także fioletowoniebieskie), wewnętrzne węższe. Pręciki równej długości, nieco dłuższe lub krótsze od działek. Nitki zrośnięte u podstawy i przyrośnięte do działek okwiatu.
SIEDLISKORoślina w naturze występuje na pozbawionych lasu stokach górskich i halach w piętrze alpejskim. Jest uprawiana jako roślina ozdobna, do zastosowania w ogrodach skalnych i alpinariach. Łatwa w uprawie.
WYSOKOŚĆ25 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony