WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJLepnica
GATUNEKtatarska
RODZINAGoździkowate (Caryophyllaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASilene tatarica
WYSTĘPOWANIEWystępuje naturalnie w północnej części Niemiec, w Polsce, Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz Rosji (aż po Syberię). W Polsce jest gatunkiem rzadko występującym.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAŁodygi liczne, wzniesione lub dołem nieco pokładające się. Pędy u podstawy są lekko owłosione, natomiast górne partie rośliny są nagie. Włoski są długie, kędzierzawe, wielokomórkowe.
LIŚCIENaprzeciwległe. Mają lancetowaty lub podłużny kształt, długość 2-4 cm. Blaszka jest całobrzega, zaostrzona, słabo piłkowana u postawy. Nasady zrastają się w krótką pochwę, tutaj też i na nerwie głównym są nieco owłosione.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCETorebki o cylindrycznym kształcie.
OPISKwiaty są polisymetryczne. Zebrane w długie, wąskie i rzadkie kwiatostany, często mające formę jednostronnego grona. Kwiaty o średnicy około 2 cm osadzone są na odstająco owłosionych szypułkach o długości od 7 do 200 mm. Przysadki i podsadki są wąskolancetowate i owłosione. Kielich jest nagi, wąskocylindryczny, w górze nieco rozszerzony. Ma 10 wyraźnych żyłek. Osiąga 9-13 mm długości i zwieńczony jest trójkątnymi, spiczastymi, biało obrzeżonymi ząbkami. Pięć nagich płatków ma białą, zielonkawą bądź żółtawą barwę. Płatki osiągają 13-16 mm długości i są głęboko podwójnie podzielona na łatki o długości 5 mm. W kwiatach znajduje się 10 pręcików. Słupek składa się z 3 owocolistków i zwieńczony jest 3 szyjkami.
SIEDLISKORośnie najczęściej na piaszczystych brzegach rzek oraz skrajach lasów. W Polsce rośnie w dolinach rzek Wisły, Bugu, Warty oraz dolnej Odry.
WYSOKOŚĆ20 - 80 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony