WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJZerwa
GATUNEKkłosowa
RODZINADzwonkowate (Campanulaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPhyteuma spicatum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie z wyjątkiem części południowej i wschodniej oraz północnych krańców kontynentu. W Polsce jest dość rozpowszechniony na przeważającej części kraju.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina zielna z nadziemnymi pędami wyrastającymi corocznie z kątów łuskowatych liści na szczycie zgrubiałego korzenia.
ŁODYGAProsto wzniesiona, pusta, delikatnie żeberkowana, zwłaszcza w górze z wąskimi listewkami.
LIŚCIEPojedyncze, zróżnicowane w zależności od miejsca wyrastania. Najniższe liście w liczbie od 2 do 6 tworzą trwałą (do czasu kwitnienia), przyziemną rozetę. Ich blaszka liściowa osadzona jest na długim 4-15 cm ogonku. Ma kształt jajowato-sercowaty i osiąga szerokość 2,5-4 cm i długość 5-8 cm. Na brzegu jest pojedynczo lub podwójnie karbowano-piłkowana. Liście łodygowe w liczbie zazwyczaj od 4 do 10, wyrastają skrętoległe. Dolne są podobne do tych z przyziemnej rozety. W miarę zbliżania się do szczytu pędu nasada liści staje się zaokrąglona i zbiegająca, a ogonek krótszy. Blaszka liściowa im wyżej tym jest coraz węższa i mniejsza. W końcu najwyższe liście są drobne, lancetowate i siedzące
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCETorebki z nielicznymi nasionami, zebrane w walcowaty owocostan.
OPISKwiaty zebrane w liczbie od 30 do około 100 w szczytowy, gęsty kwiatostan kłosowaty, o wysokości od 5 do 10 cm. Na początku kwitnienia kwiatostan jest niemal kulisty, z czasem się wydłuża, staje się wąskojajowaty i w końcu walcowaty. U podstawy kwiatostanu wyrastają wąskolancetowate liście okrywy. Kwiaty siedzące wsparte są równowąskimi przysadkami. Kielich składa się z 5 działek, a korona z 5 płatków połączonych u nasady w nieco zgiętą rurkę kwiatową. U formy typowej płatki są białe, jasnożółte do kremowych, z zielonkawymi końcami. Pręcików jest 5, wolnych, ale przytulonych do szyjki słupka. Słupek pojedynczy.
SIEDLISKOWystępuje w lasach liściastych (głównie w buczynach i w grądach), na ich obrzeżach i w zaroślach na siedliskach świeżych i wilgotnych, często na stokach o nachyleniu do 40 stopni. W górach rośnie także borach mieszanych jodłowo-świerkowych i w dolnoreglowych świerczynach. Przywiązana jest do starych lasów i jest ich gatunkiem wskaźnikowym. Poza tym rośnie na łąkach. Zasiedla także miejsca otwarte, silnie nasłonecznione, na południowych stokach.
WYSOKOŚĆ20 - 90 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - lipiec.
UWAGIOdmiana niebieskokwiatowa rozpowszechniana jest w uprawie. Grube korzenie zerwy są jadalne i dawniej były w Europie spożywane po przegotowaniu lub na surowo.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony