WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRóża
GATUNEKpomarszczona
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARosa rugosa
WYSTĘPOWANIEWystępuje pospolicie na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Pochodzi ze wschodniej Azji. Sprowadzona została do Europy przez ogrodników i rozprzestrzeniła się w środowisku naturalnym jako uciekinier z upraw (agriofit). Obecnie występuje prawie w całej Europie, także na terenie Polski.
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJKrzew z licznymi pędami o wysokości do 1,5 m (rzadko do 2 m) wyrastającymi z kłączy. Z powodu licznych odrośli klony tej róży tworzą gęste i rozległe zarośla. Pojedyncze, silnie rozrośnięte osobniki mogą utworzyć zwartą pokrywę na powierzchni nawet do kilku hektarów.
KORA, PĘDYPędy wzniesione prosto lub łukowato wygięte, silnie rozgałęzione. Za młodu są omszone, dorosłe okryte są gęsto kolcami. Kolce są proste i bardzo różnej wielkości od masywnych po drobne szczecinki. Największe kolce są zwykle omszone u nasady. Kora na pędach jest jasnożółtobrązowa.
LIŚCIENieparzysto-pierzaste. Złożone z 5-9 skórzastych listków o podobnych rozmiarach - szerokości 1,5 do 3 cm i długości od 2 do 5 cm, szerokoeliptycznych, na szczycie zaostrzonych, u nasady szeroko zbiegających lub zaokrąglonych. Z wierzchu są ciemnozielone, pomarszczone, nagie i lśniące, pod spodem są szaro-zielone, owłosione i ogruczolone. Brzeg liścia piłkowany, nieco podwinięty. Ogonek wraz z osią liścia jest gęsto owłosiony i pokryty nierównej długości kolcami. Przylistki szeroko owalne.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCENiełupki owalne i kanciaste o długości 4-6 mm i nieco ponad 2 mm szerokości. Owocnia otaczająca nasiono jest twarda - zdrewniała. Pojedynczy owoc ma masę 6,6 mg.Początkowo jasnozielone i pomarańczowe, dojrzałe czerwone.
OPISKwiaty pojedyncze lub skupione po kilka razem, o średnicy od 6 do 10 cm. Są pachnące, ale pozbawione miodników. Działki kielicha w liczbie 5, o długości 2-3 cm, całobrzegie, rozszerzające się na końcach, przylegająco owłosione, szczecinkowate i gruczołowate, trwałe, na owocu wzniesione. Płatki purpurowo-różowe, rzadko białe. Pręciki w liczbie 200 do 250, słupków ponad 100. Szyjki słupków są owłosione i zwieńczone okazałym zniamieniem.
SIEDLISKOUprawiana jako roślina ozdobna, często ucieka z upraw.
WYSOKOŚĆdo 2 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony