WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJBażyna
GATUNEKczarna
RODZINAWrzosowate (Ericaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAEmpetrum nigrum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej na obszarach o klimacie arktycznym i umiarkowanym. W Polsce występuje na torfowiskach, głównie w północnej części kraju oraz na halach w Sudetach i Karpatach. Występuje również nad morzem, w zbiorowisku roślinnym zwanym borem bażynowym.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJPłożąca krzewinka, pokrojem przypominająca wrzos.
LIŚCIECiemnozielone, igiełkowe, równowąskie spodem prawie zrośnięte, z białym kantem. Wyrastają w gęstych okółkach po 3-4.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEKulista, czarna, jagoda o średnicy do 5 mm.
OPISKwiaty jasnoróżowe, zebrane w kilkukwiatowe baldachogrona na szczytach pędów. Działki kielicha orzęsione, korona dzbaneczkowatego kształtu. Jeden górny słupek z kilkukomorową, pękatą zalążnią i szerokim, podzielonym na kilka płatów znamieniem, które utrzymuje się jeszcze długo po przekwitnięciu kwiatów. Pręciki na długich nitkach z czerwonawymi pylnikami.
SIEDLISKORośnie na borówczyskach i torfowiskach nizinnych. W górach w wilgotnych zaroślach kosodrzewiny oraz na torfowiskach i halach górskich. Lubi gleby torfowe, kwaśne i wilgotne. Na nizinach jest średnio pospolita, w górach jest rośliną rzadką.
WYSOKOŚĆ15 - 50 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa od 2014r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony