WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPięciornik
GATUNEKkurze ziele
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPotentilla erecta
WYSTĘPOWANIERodzime obszary jego występowania to Europa i Azja, rozprzestrzenił się również w Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity na całym obszarze.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, podnosząca się lub pokładająca, widlasto rozgałęziona. Cała owłosiona.
LIŚCIEOdziomkowe mają długie ogonki i składają się z 3-5 podługowato jajowatych, grubo ząbkowanych listków. Wyrastają one wczesną wiosną, podczas kwitnienia już zwykle obumierają. Liście łodygowe są 3-listkowe, o listkach karbowanych, krótkoogonkowe lub siedzące i mają duże przylistki. Liście są przylegająco owłosione.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCENiełupka.
OPISKwiaty drobne, wyrastające pojedynczo na długich szypułkach z wierzchołków łodygi lub kątów liści. Mają średnicę 1 cm, składają się z 4 płatków (inaczej niż u innych gatunków pięciornika, które mają 5 płatków), kielich 4-działkowy, 16 pręcików i liczne słupki na miseczkowatym dnie kwiatowym. Żółte płatki korony o odwrotnie jajowatym kształcie są na brzegach nieco wycięte.
SIEDLISKORośnie w świetlistych lasach liściastych i iglastych, zarówno na glebach suchych jak i na wilgotnych, a nawet na mokrych. Występuje także na miedzach, torfowiskach, pastwiskach.
WYSOKOŚĆ10 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - październik.
CECHY CHARAKTER.Pędy proste lub łikowato wznoszące się, jednak nie zakorzeniające się, w górze rozgałęzione.
WŁASNOŚCI LECZNICZESurowiec zielarski - kłącze. Działanie - ma właściwości ściągające, bakteriobójcze, przeciwbiegunkowe. Wewnętrznie, w postaci odwarów lub nalewek stosuje się do leczenia biegunek, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zatruć. Zewnętrznie używa się do leczenia stanów zapalnych gardła, pochwy, odbytu, sromu, świądu, czyraków, oparzeń skóry (w postaci maści, odwarów, lewatyw).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony