WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJŻywotnik
GATUNEKzachodni
RODZINACyprysowate (Cupressaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAThuja occidentalis
WYSTĘPOWANIEPochodzi ze wschodnich części Ameryki Północnej - południowej Kanady i północnych rejonów USA.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJŚredniej wysokości zimozielone drzewo iglaste o bardzo gęstym i zwartym, regularnie stożkowatym pokroju. Wierzchołek żywotnika zachodniego prawie zawsze jest wyprostowany (nie zwiesza się), a jego gałązki wachlarzowato rozpostarte w jednej płaszczyźnie (zazwyczaj poziomo). Osiąga wysokość do 20 m (w Polsce dorasta do 15 m), średnica pnia do 0,4 m.
KORA, PĘDYKora pomarańczowobrunatna do brunatnoszarej, cienka i miękka, podłużnie spękana i łuszcząca się pionowo wąskimi, włóknistymi pasemkami. Tegoroczne młode pędy zielone (koloru podobnego jak łuski), z czasem brązowieją. Młode gałązki silnie spłaszczone i wachlarzowato rozpostarte w jednej płaszczyźnie. U dorosłych drzew przeważa poziome ustawienie gałązek. Silnie spłaszczone, jasnozielone gałązki w zimę przybierają brunatny odcień.
LIŚCIEŁuskowate igły, na pędach wierzchołkowych zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko, długości 3-4(5) mm, na gałązkach silnie przylegające, tępo zakończone, długości około 2,5 mm. Łuski rosnące na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki opatrzone wypukłym gruczołkiem żywicznym, boczne krótsze i bez gruczołków. Ustawienie nakrzyżległe.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEOdpowiednikami owocostanów są małe, jajowate szyszeczki o długości 8-12 mm, najpierw zielone, potem żółtawe, zaraz po dojrzeniu jasnobrązowe, w końcu brunatne. Każda szyszeczka składa się z 6-8 nachodzących na siebie, początkowo skórzastych, z czasem drewniejących łusek, które po dojrzeniu mniej lub bardziej rozchylają się. Nasiona w liczbie 1-3 na każdej z płodnych łusek, soczewkowate, opatrzone dwoma skrzydełkami.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne. Kwiaty męskie zebrane na końcach pędów w drobne, jajowate, czerwonawe kwiatostany. Kwiaty żeńskie bardzo niepozorne, zebrane w małe, jajowate, zielonawożółte szyszeczki.
SIEDLISKOObecnie popularne drzewo ogrodowe w Europie Środkowej i Południowej. Najczęściej uprawiany w Polsce gatunek żywotnika. Posiada około 140 odmian ozdobnych.
WYSOKOŚĆdo 15 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - maj.
CECHY CHARAKTER.Szyszki złożone z 8-10 łusek zbliżonej długości.
WŁASNOŚCI LECZNICZEStosowana w fitoterapii oraz homeopatii u ludzi i zwierząt.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEGłówne objawy zatrucia po spożyciu świeżej rośliny są z reguły łagodne i obejmują:wymioty, ból brzucha, biegunkę
UWAGIInne nazwy: tuja. Najstarszy znany żywotnik zachodni ma 1000 lat.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony