WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJŻywiec
GATUNEKdziewięciolistny
RODZINAKapustowate (Brassicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKADentaria enneaphyllos
WYSTĘPOWANIEW Polsce występuje w górach, głównie w Sudetach oraz bardzo rzadko w Karpatach Zachodnich oraz na północny wschód od Poznania w Parku Krajobrazowym "Puszcza Zielonka". Roślina jest reliktem gatunków roślin z minionych okresów klimatycznych, obecnie uznawana za gatunek górski.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, goła, nierozgałęziona.
LIŚCIERoślina wytwarza tylko kilka liści koloru ciemnozielonego, lśniące. Przy ziemi 1 lub 2 liście odziomkowe i na łodydze, w górnej części wyrastają równocześnie z kwiatami 3 liście tworzące okółek. Wszystkie liście są złożone, dłoniasto trójlistkowe, podłużnolancetowate, zaostrzone, o brzegach nierówno ząbkowanych.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEWydłużona łuszczyna z okrągławymi, nasionami.
OPISKwiaty koloru kremowego, czteropłatkowe, zwisają na długich szypułkach w górnej części łodyg pod liśćmi zebrane w kilkukwiatowe grona. Kielich i korona są wolne o jednym słupku i sześciu pręcikach.
SIEDLISKORośnie głownie w lasach bukowych, sporadycznie rośnie nad strumieniami w zbiorowisku łęgowym. Roślina cieniolubna, typowo leśna.
WYSOKOŚĆ20 - 40 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień.
CECHY CHARAKTER.Łodyga z 1-3-listnym okółkiem dłoniasto złożonych liści. Kwiaty żółte, pręciki długości płatków. Grona 5-12-kwiatowe.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony