WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJZłoć
GATUNEKżółta
RODZINALiliowate (Liliaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAGagea lutea
WYSTĘPOWANIEJest pospolita w Europie Środkowej. W Polsce również występuje pospolicie na całym niżu, oraz na Pogórzu i w niższych partiach gór.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPojedyncza. Łodyżka ta wyrasta z pojedynczej cebulki. Cebulki boczne nie tworzą się. Po przekwitnięciu i dojrzeniu owoców pęd roślinny nadziemny szybko zanika.
LIŚCIEZazwyczaj jest tylko jeden liść odziomkowy o szerokości 3-9 mm i żółtawozielonym kolorze. Jest on równowąski, zwężający się ku końcowi i na końcu zaostrzony. Jego długość jest równa wysokości całej rośliny, lub niewiele większa. Czasami wyrastają bezpośrednio pod kwiatostanem dwa dużo mniejsze liście, przy czym dolny liść jest większy. Liście te, lancetowatego kształtu, są delikatnie owłosione i posiadają cienką białą obwódkę.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiatostan typu baldach zawiera od 3-7 kwiatków. Są one jasnożółtego koloru, wyrastają na szypułkach dwukrotnie dłuższych od długości kwiatu. Z zewnątrz są zielone (u niektórych roślin mają po zewnętrznej stronie żółte smugi). Pręciki są o połowę krótsze od długości działek okwiatu.
SIEDLISKOZarośla nadrzeczne typu las łęgowy, w lasach liściastych, w parkach, w zadrzewionych stokach potoków i jarach.
WYSOKOŚĆ5 - 25 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
CECHY CHARAKTER.Tylko jedna cebulka w łupinie.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony