WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJZawilec
GATUNEKnarcyzowy
RODZINAJaskrowate (Ranunculaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAnemone narcissiflora
WYSTĘPOWANIEWystępuje w południowej i środkowej Europie, w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie tylko w Tatrach, w Sudetach, w Bieszczadach i na Babiej Górze.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGANierozgałęziona, cała jest owłosiona. Dolna jej część jest bezlistna, dopiero tuż pod nasadą kwiatostanu wyrasta w okółku kilka liści, dużo mniejszych od liści odziomkowych.
LIŚCIELiście łodygowe są trójdzielne, podzielone na nierówne części. Osadzone są na łodydze siedząco, przy czym ich nasady są zrośnięte. Po liściach tych łatwo można odróżnić zawilca narcyzowego od innych gatunków zawilców. Liści odziomkowych jest od 4 do 8. Mają one długie ogonki, a ich blaszka liściowa jest dłoniasto trójdzielna, a każda z części jeszcze jest trzykrotnie wcięta. Wszystkie liście, łącznie z ogonkami są owłosione.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiaty na szczycie łodygi kwiatowej, tuż nad okółkiem liści łodygowych wyrasta kilka kwiatów, tworząc mały baldach. Białe kwiaty mają promienistą budowę. Okwiat nie jest zróżnicowany na kielich i koronę, składa się z 6 do 8 działek, szeroko otwartych, które z zewnątrz są lekko różowe. Owocem są oskrzydlone, duże, płaskie niełupki.
SIEDLISKORoślina górska. Rośnie w szczelinach i na półkach skałek, na halach górskich, na zboczach gór. Można go spotkać zarówno na podłożu wapiennym, jak i granitowym.
WYSOKOŚĆ50 - 70 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Liście tworzące podkwiatostanowy okółek siedzące, zwykle zrosłe nasadami. Kwiaty 3-8 na szczycie łodygi. Liczne liście odziomkowe.
UWAGIInne nazwy: zawilec narcyzowaty.
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa (w latach 1946-2014 pod ochroną ścisłą).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony