WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCzeremcha
GATUNEKskalna
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPadus petraea
WYSTĘPOWANIEEuropa północna i góry Europy środkowej. W Polsce bardzo rzadko spotykana osiąga północną granicę zasięgu, występuje bardzo rzadko wśród kosówki, w Karkonoszach, Bieszczadach Zachodnich i Tatrach.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJNiewielki krzew nie przekraczający 3m wysokości o szerokiej, jajowatej koronie i zwisających gałęziach. Często rozrasta się na wiele pni. Roślina łatwo wytwarza pędy odroślowe, tworząc formę krzewiastą. Podobna do czeremchy pospolitej.
KORA, PĘDYNa rocznych pędach nieliczne przetchlinki, pędy dość drobne i niezbyt liczne, młode pędy owłosione. Kora ciemna. Pączki bardzo smukłe, spiczaste, przylegające do gałązek.
LIŚCIEJasnozielone, eliptyczne, ostro piłkowane, krótkozaostrzone, obustronnie matowe, wydłużone, bardzo gładkie, nieco skórzaste, ustawione skrętolegle, liście po spodniej stronie wzdłuż nerwów owłosione. Blaszka liściowa o ostro i dość płytko piłkowanych brzegach, ma długość od 6 do 10 cm i posiada do 12 nerwów bocznych. U podstawy blaszki występują 1-2, łatwo odpadające, zielonkawe gruczołki miodnikowe. Roztarte liście nie wydzielają zapachu.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEPestkowce, z jajowatą pestką, kuliste, błyszczące, czarne, o średnicy od 6 do 8 mm. Jadalne, smaczne z lekkim gorzkawym posmakiem o miąższu barwy ciemnowiśniowej.
OPISKwiaty białe, bezwonne, na brzegach korony delikatnie ząbkowane, obupłciowe. Kwiatostan zebrany w grona ustawione na pędach niemal poziomo lub lekko wzniesione.
SIEDLISKORośnie na umiarkowanie ubogich glebach pokrywających granitowe skały. Preferuje obszary umiarkowanie zimne, głównie piętra subalpejskie i regla górnego umiarkowanie naświetlone.
WYSOKOŚĆdo 3 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Kwiaty bez zapachu.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony