WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWywłócznik
GATUNEKkłosowy
RODZINAWodnikowate (Haloragaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAMyriophyllum spicatum
WYSTĘPOWANIEWystępuje naturalnie w Europie, Azji (z wyjątkiem Półwyspu Arabskiego, Indii i Indochin) oraz w północnej Afryce. W Polsce pospolity, rozpowszechniony na niżu i pogórzu, w wodach stojących i wolno płynących, zasobnych w składniki pokarmowe.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina swobodnie pływająca lub zakotwiczająca się w dnie przy pomocy pędów płożących i korzeni przybyszowych. Nad powierzchnię wystają jedynie kwiatostany. Rzadko zdolny do wytwarzania karłowatych form lądowych.
ŁODYGARozgałęziona, koloru czerwonawego. Długość zwykle od 20 cm do 3 m. Wyjątkowo do 4-5 m. U formy lądowej - kilka centymetrów. Stosunkowo sztywna. Okrągła w przekroju. Pędy płożące przypominają kłącze.
LIŚCIEPierzastosieczne o nitkowatych odcinkach. Najczęściej w okółkach po cztery, mają barwę ciemnozieloną, jesienią czerwonawą. Łatki liści dość sztywne, odstając od łodygi także po wyciągnięciu z wody, ułożone mniej więcej naprzeciwlegle. Długość 1,5-3,5 cm.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCERozłupnia o długości ok. 3 mm rozpadająca się na 4 rozłupki.
OPISKwiaty jasnoróżowe, niepozorne. Zebrane w wyniesione nad wodę kłosy. Przeważnie obupłciowe, ale także jednopłciowe. Okwiat podzielony na czterodziałkowy kielich i czteropłatkową koronę (płatki jajowate o długości 2,5 mm). Słupek czteroszyjkowy, pręciki zebrane po osiem. Ułożone okółkowo po 3-4 w kątach przysadek. Dolne przysadki pierzastosieczne o długości kwiatów. Górne całobrzegie, krótsze od kwiatów. Kłos o długości 4-15 cm, wyprostowany, wielkokwiatowy.
SIEDLISKOWystępuje w wodach stojących i wolno płynących o różnej żyzności, bogatych w wapń, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Schodzi do 6 m głębokości, zasiedlając zwykle podłoże zamulone.
WYSOKOŚĆ20 - 300 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony