WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCzeremcha
GATUNEKzwyczajna
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPadus avium
WYSTĘPOWANIEEuropa, Azja Mniejsza. Piętro pogórza i górskie, rzadziej niziny. Występuje najczęściej w wilgotnych lasach liściastych oraz w zadrzewieniach nad brzegami rzek i zbiorników wodnych.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJDrzewo dorastające do 15 m, krzew od 0,5 do 4 m wysokości. Ma szeroką, jajowatą koronę i zwisające gałęzie. Roślina łatwo wytwarza pędy odroślowe, tworząc formę krzewiastą. Często rozrasta się na wiele pni.
KORA, PĘDYKora ciemnobrązowa do czarniawej, po roztarciu wydziela nieprzyjemny zapach, zbliżony do migdałów. Pędy grube. Na rocznych pędach nieliczne białawe przetchlinki. Pączki bardzo smukłe, spiczaste, przylegające do gałązek.
LIŚCIEJasnozielone, eliptyczne, wydłużone, bardzo gładkie, nieco skórzaste i połyskujące, ustawione skrętolegle. Blaszka liściowa o ostro i dość płytko piłkowanych brzegach, ma długość do 12 cm i posiada do 12 nerwów bocznych. Na spodniej stronie sinozielone, w kątach nerwów wyrastają kępki rudawych włosków (nie posiada rdzawego owłosienia nerwu głównego, jakie występuje u czeremchy amerykańskiej). U podstawy blaszki występują 1-2, łatwo odpadające, zielonkawe gruczołki miodnikowe. Roztarte liście wydzielają silny zapach.
KWIATOSTANgrono
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEZebrane w zwisających na czerwonych szypułkach, podłużnych gronach kuliste, błyszczącoczarne pestkowce wielkości ziarna grochu. Są jadalne, ale rzadko spożywane ze względu na małą ilość miąższu oraz jego specyficznie cierpki, słodkawo-gorzki smak, a także niezbyt przyjemny zapachu. U czeremchy zwyczajnej pestka jest pomarszczona, co stanowi ważną cechę odróżniającą ten gatunek od podobnej czeremchy amerykańskiej, posiadającej gładką pestkę.
OPISObupłciowe, owadopylne, zebrane po 20-40 sztuk w podłużne, groniaste, zwykle początkowo stojące, z czasem zwisające kwiatostany długości 8-12cm. Pojedyncze kwiaty o średnicy 1-1.5cm, białe, posiadają podwójny, 5-krotny, wolnopłatkowy okwiat. Płatki korony na brzegach delikatnie ząbkowane, pręciki w liczbie 20, z jasnożółtymi pylnikami, słupek jeden. Kwiaty wydzielają mocny i odurzający zapach.
SIEDLISKOOlsy, lasy mieszane, zarośla, łęgi, wzdłuż rzek, strumieni i brzegów jezior. Lubi gleby bogatsze, dość wilgotne, preferuje stanowiska częściowo zacienione. Bywa sadzona w parkach i przy drogach. Stosowana w zadrzewieniach krajobrazowych na podmokłych terenach jako roślina ozdobna.
WYSOKOŚĆdo 15 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
CECHY CHARAKTER.Dno kwiatowe wewnątrz owłosione. Liście po roztarciu oraz kwiaty o silnym nieprzyjemnym zapachu.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony