WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWiśnia
GATUNEKpospolita
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACerasus vulgaris
WYSTĘPOWANIEPowstawała w Azji Mniejszej i pd.- wsch. Występuje wyłącznie jako roślina uprawna oraz dziczejąca.
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJKrzew lub drzewo do 5 m wysokości. Często z licznymi odrostami korzeniowymi i luźną koroną, z gałęziami zwisającymi i cienkimi lub wyprostowanymi.
KORA, PĘDYKora czerwonobrązowa i lśniąca.
LIŚCIEEliptyczne, piłkowane lub podwójnie piłkowane, skórzaste i czasem błyszczące, od spodu prawie nagie, ogonek zwykle z 1-2 gruczołkami.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEKuliste (ok. 1,5 cm średnicy), czerwone, czerwonoczarne lub żółte, kwaśne lub słodkie pestkowce, o soku bezbarwnym lub barwnym plamiącym. Owoce jadalne.
OPISKwiaty białe, 2-3 cm średnicy; pojawiające się przed rozwinięciem liści. Pęczki kwiatów są otoczone nie tylko łuskami, ale również małymi listkami.
SIEDLISKORośnie najlepiej na przepuszczalnych i niezbyt ciężkich glebach, dobrze znosi suszę. Uprawiana głównie jako roślina sadownicza w licznych odmianach. W Polsce w uprawie można spotkać około 30 odmian, a najpopularniesza z nich to stara odmiana Łutówka.
WYSOKOŚĆdo 5 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGIInne nazwy: wiśnia pospolita typowa (Cerasus vulgaris subsp. vulgaris), wiśnia szkliwka. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim gatunku Prunus cerasus L.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony