WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWiśnia
GATUNEKpiłkowana
RODZINARóżowate (Rosaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACerasus serrulata
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Chin. Jest uprawiana w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJNieduże drzewo. Osiąga wysokość do 10 m i szerokość korony do 8 m (są odmiany dużo mniejsze). Na głównym pniu wytwarza kilka równorzędnych gałęzi wznoszących się do góry, które tworzą parasolowatą koronę.
KORA, PĘDYKora zielonkawo-brązowa.
LIŚCIEEliptyczne, pojedyncze, błyszczące, o piłkowanych brzegach. Kolor zależny od odmiany; istnieją odmiany o liściach zielonych, lub brązowoczerwonych. Jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na żółto.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEPestkowiec. Hodowane odmiany nie wytwarzają zazwyczaj owoców. Odmiany owocujące wytwarzają owoce niejadalne dla ludzi, chętnie jednak zjadane przez ptaki.
OPISKwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Wydzielają słabą, delikatną woń. Pełne, różowe, białoróżowe lub białe kwiaty (zależnie od odmiany) zebrane są w kwiatostan, po kilka lub kilkanaście kwiatów. Kwiaty o średnicy do 5 cm, przedsłupne, zapylane są przez owady.
SIEDLISKOW Polsce jest uprawiana w kilku odmianach (gł. o różowej lub biało-różowej barwie kwiatów), jako drzewo ozdobne. Potrzebuje stanowiska słonecznego. Nie ma większych wymagań co do gleby.
WYSOKOŚĆdo 10 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGIW Polsce występuje najczęściej w 6 odmianach różniących się pokrojem, kolorem liści i kwiatów. Inne nazwy: wiśnia japońska.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony