WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWinobluszcz
GATUNEKtrójklapowy
RODZINAWinoroślowate (Vitaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAParthenocissus tricuspidata
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Azji (Chiny, Japonia, Korea, Tajwan), jest uprawiany w wielu krajach świata.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJPnącze. Pędy osiągają długość 10-12 m. Na końcach rozgałęzionych wąsów mają przylgi, pozwalające roślinie piąć się bez trudu nawet po bardzo gładkich powierzchniach, takich jak marmur.
LIŚCIEMają szerokość 10-20 cm, na owocujących pędach są nieco mniejsze i mają szerokość 8-15 cm. Są skórzaste, nagie i błyszczące, jedynie pod spodem owłosione na nerwach. Dość zmienne w kształcie, w zarysie szerokojajowate, trójklapowe, długoogonkowe. Na pędach płonych (często przysłoniętych przez due liście pierwszego typu), liście są drobne, jajowate, nieklapowane lub tylko nieco wrębne i krótkoogonkowe. Opadają dwustopniowo, najpierw same blaszki liściowe, później ogonki. Jesienią przebarwiają się na czerwony lub szkarłatny kolor.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEGranatowa, płaskokulista jagoda pokryta nalotem woskowym, z 4-5 nasionami wewnątrz.
OPISKwiaty pięciokrotne, o kielichu drobnym, silnie zredukowanym. Płatki korony żółtozielonkawe, wolne, opadają pojedynczo. Zebrane w baldachogrona kwiaty pojawiają się od lipca do września na szczytach krótkich dwulistnych pędów.
SIEDLISKORoślina ozdobna. Gatunek chętnie uprawiany, gdyż do znacznych wysokości tworzy szczelnie okrywające powierzchnie, szczególnie atrakcyjnie wyglądające jesienią, po przebarwieniu się liści. Nadaje się do obsadzania pergoli, ścian domów, słupów, parkanów.
WYSOKOŚĆdo 12 m.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Liście trójklapowe.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony