WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCyprysik
GATUNEKnutkajski
RODZINACyprysowate (Cupressaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAChamaecyparis nootkatensis
WYSTĘPOWANIEWystępuje naturalnie w Ameryce Północnej wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego. W Europie sadzony w parkach jako drzewo ozdobne od 1850 r.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJDrzewo dorastające do wysokości 25 metrów. Korona jest wąskostożkowata z płaskimi pędami bocznymi, zwykle przewisającymi. Pień prosty, brązowoszary.
KORA, PĘDY Kora włóknista, brązowoszara, łuszcząca się wąskimi, długimi pasami. W koronie ma odcień wiśniowy. Gałęzie liczne, na końcach zgięte ku dołowi. Pędy cienkie, okryte drobnymi łuskami.
LIŚCIEŁuski naprzeciwległe, podobnej wielkości, ciemno- lub szarawozielone, matowe, od dołu z niewyraźnym białym nalotem wzdłuż styków łusek. Boczne łuski z końcami tępymi i zwykle odstającymi, środkowe łuski wypukłe z krawędzią pośrodku i słabo widocznym gruczołkiem.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEKuliste, o średnicy 1 cm z 4-6 łuskami. Na tarczkach łusek znajduje się wyrostek. Szyszki dojrzewają na wiosnę następnego roku po rozwinięciu się, co jest charakterystyczne dla rodzaju cyprys.
OPISGatunek długowieczny, wolnorosnący.
SIEDLISKODobrze rośnie na glebach gliniastych, gliniasto-piaszczystych i madach o dostatecznej wilgotności. Mrozoodporny, światłolubny.
WYSOKOŚĆdo 25 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGISynonimy: Cupressus nootkatensis.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony