WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWierzba
GATUNEKwiciowa
RODZINAWierzbowate (Salicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASalix viminalis
WYSTĘPOWANIEWystępuje naturalnie w środkowej Europie.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJWyniosły krzew lub drzewko osiągające do 10 m wysokości. Długie gałęzie wyrastają z krótkiego pnia.
KORA, PĘDYGałązki cienkie i wiotkie, żółtawe. Młode pędy są srebrzyście owłosione, jednak szybko stają się nagie. Pąki są zaokrąglone i mają białą barwę.
LIŚCIEKrótkoogonkowe. Są bardzo wąskie. Osiągają długość do 20 cm przy 1 cm szerokości. Są podwinięte na brzegach. Z wierzchu ciemnozielone i pomarszczone z żółtą żyłką pośrodku. Od spodu są jedwabiście owłosione w kolorze białym. Mają 25-30 par nerwów bocznych.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISRoślina dwupienna. Kwiatostany to walcowate kotki, męskie 3 cm długie, żeńskie mniejsze. Słupki nagie, na trzoneczkach, znamiona słupków dwudzielnie i lekko łukowato rozchylone. Przysadki dwubarwne, w nasadzie jasne lub purpurowe, na szczytach czarniawe lub rdzawe.
SIEDLISKOWystępuje w całym kraju, w wilgotnych miejscach nad rzekami i strumieniami. Gatunek ten łączy bardzo istotne cechy z punktu widzenia cech środowiska, tzn. odporność na skrajne warunki klimatyczne, choroby, małe wymagania glebowe, duża dynamika wzrostu.
WYSOKOŚĆdo 10 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - maj.
UWAGIWierzba wiciowa jako gatunek szybko rosnący, o wysokim potencjale produkcyjnym biomasy, doskonale nadaje się do wykorzystania energetycznego i przemysłowego. W oparciu o badania naukowe wierzbę wiciową kwalifikuje się jako bardzo dobre wieloletnie źródło energii odnawialnej. Inne nazwy: wierzba krzaczasta, wierzba krzewiasta, witwa, konopianka.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony